ANDROPAUZA

- przyczyny i leczenie

Andropauza jest  fizjologicznym stanem, kiedy w wyniku starzenia się organizmu dochodzi do spadku funkcji hormonalnej jąder. Jednak w tym okresie, dochodzi do częściowego niedoboru wielu hormonów, co sprzyjać może rozwojowi chorób wieku starszego, w tym miażdżycy tętnic oraz nowotworów, przyspiesza się też proces starzenia się ustroju.

Pierwsze objawy zazwyczaj zauważalne są u mężczyzn między 50 – 60 rokiem życia, mogą jednak dotyczyć już niespełna 40 –latków. Nie u wszystkich objawy są jednakowo nasilone, jest to związane z istnieniem pośrednich przyczyn, środowiskowych, z trybem życia, nałogami i współistniejącymi chorobami, predyspozycjami genetycznymi.

Podczas stopniowego starzenia się organizmu , dochodzi do spadku stężenia głównie testosteronu, ale także innych hormonów - hormonu wzrostu (GH), insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), głównego androgenu nadnerczowego - dehydroepiandrosteronu (DHEA) i jego metabolitu - siarczanu dehydroepiandrosteronu (S-DHEA) jak również hormonu szyszynki - melatoniny. Te niedobory hormonalne powodują występowanie różnorodnych symptomów składających się na obraz andropauzy.

Do głównych objawów należą:

Słabienie lub brak erekcji zależy od spadku stężenia androgenów, głównie siarczanu dehydroepiandrosteronu (S-DHEA) w osoczu. Nie u wszystkich mężczyzn, symptomy występują w pełni wyrażone, czasami uwagę zwraca jeden lub kilka najbardziej uwydatnionych, co może sugerować początek okresu andropauzy. Jak się wydaje, częstość występowania samej andropauzy w populacji mężczyzn oraz nasilenia objawów,  w większym stopniu zależy od ich ogólnego stanu zdrowia niż od wieku. Występowaniu tego zjawiska sprzyja:

Powyższe dolegliwości związane z „męskim przekwitaniem” w istotny sposób obniżają jakość życia zarówno samych mężczyzn, jak i ich partnerek. Mają ujemny wpływ na życie rodzinne i aktywność zawodową oraz społeczną dotkniętych nimi mężczyzn. Szczególnie niekorzystnie wpływają na psychikę, często są przyczyną depresji. Nie należy, więc lekceważyć pierwszych objawów  i skorzystać z porady androloga lub seksuologa. Konieczna może okazać się konsultacja urologiczna w celu wykluczenia schorzeń prostaty. Lekarze zalecą wykonanie szeregu badań, mogących odzwierciedlić stan ogólny organizmu oraz zdiagnozować zaburzenia hormonalne.

Na rynku znajduje się sporo suplementów diety takich jak Penilarge, pomocnych w problemach andropauzy, które można stosować jako terapię wspomagającą, jak również pompki próżniowe do stymulacji erekcji i ejakulacji.

Jak najwcześniej podjęta terapia, pozwoli złagodzić skutki andropauzy i uniknąć drastycznych i przykrych jej następstw, jak impotencja i oziębłość płciowa. Właściwe leczenie pozwoli utrzymać organizm w dobrej kondycji i a życie intymne na stabilnym poziomie. Należy także dbać o higieniczny tryb życia, ograniczyć nałogi oraz zadbać o właściwą dietę.